امروز چهارشنبه  ۲۹ آبان ۱۳۹۸
۱۳۹۸/۰۷/۰۱- ۱۵:۰۵

‎رئیس جمهور در مراسم گرامیداشت هفته دفاع مقدس:

‎با شعار و طرح «ائتلاف امید» و «ابتكار صلح هرمز» به نیویورك می رویم/ با همه همسایگان دست رفاقت دراز می‌كنیم و از خطاهای گذشته آنها نیز می‌گذریم

رئیس جمهور شكاف میان ملتهای منطقه را خواسته آمریكا و صهیونیسم دانست وبا بیان اینكه با همه همسایگان دست رفاقت دراز می‌كنیم و از خطاهای گذشته آنها نیز می‌گذریم، تاكید كرد: منطق ما، امنیت درون زا برای خلیج فارس و تنگه هرمز است و با شعار و طرح «ائتلاف امید» و «ابتكار صلح هرمز» به نیویورك می رویم.

حجت الاسلام و المسلمین دكتر حسن روحانی روز یكشنبه در مراسم گرامیداشت هفته دفاع مقدس با تاكید بر اینكه «با اقتدار نیروهای مسلح و ملت بزرگ، دشمن جرات تعدی به ایران اسلامی را نخواهد داشت»، اظهارداشت: ما مرد دفاع و نه اهل تسلیم هستیم و اجازه نخواهیم داد كسی به مرزهای ما تجاوز كند.

رئیس جمهور با تاكید بر اینكه تجربه دفاع مقدس است كه دشمن جرات تعدی به ایران اسلامی را ندارد، گفت: امروز سی و نه سال از تجاوز عفلقیان به سرزمین پاك ایران می‌گذرد و زمانی است كه باید یك بار دیگر فراز و نشیب دهه اول انقلاب را بازخوانی كنیم.

دكتر روحانی با بیان اینكه انقلاب اسلامی ایران برای استقلال ، آزادی و تحقق عدالت مردمی و اسلامی مسیر خود را یافته و به پیروزی دست یافته بود، گفت: انقلاب اسلامی می‌توانست برای كل منطقه و جهان خیر، نعمت و بركت باشد اما دشمنان انقلاب از همان روز اول روبروی اراده ملت ایران قرار گرفته و تلاش مذبوحانه خود را آغاز كردند.

رئیس جمهور ایجاد ناامنی‌ها، انجام توطئه برای تجزیه كشور، ترور بزرگانی همچون علامه شهید مطهری، آیت‌الله بهشتی، شهیدان رجایی و باهنر و دیگر عزیزان و بزرگان این كشور را از جمله تلاش‌های دشمنان برای مقابله با انقلاب اسلامی عنوان كرد و گفت: دشمنان انقلاب و ملت ایران به این هم اكتفا نكرده و طراحی كردند تا زیربناهای قدرت امنیتی و دفاعی ما را متزلزل كنند.

دكتر روحانی خاطر نشان كرد: اولین توطئه دشمنان طراحی انحلال ارتش بود كه توسط مزدوران راست و چپ طراحی و تبلیغ شده بود و از طرفی تلاش می‌كردند با كلمه حق، باطلی را دنبال كنند و به نام شورا می‌خواستند اساس نظم فرماندهی را برهم بزنند.

رئیس جمهور تصریح كرد: امام راحل عزیز با درایت خود اولین فرمان به مردم برای ایستادگی و مقابله با همه توطئه‌گران را صادر كرد و از خوزستان گرفته تا كردستان، گلستان و سیستان و بلوچستان، جوانان غیور و نیروهای مسلح ما در مقابل همه كسانی كه می‌خواستند به اسم مزدور پایه‌های انقلاب را سست كنند، ایستادند.

دكتر روحانی در ادامه افزود: سرانجام جنگی به نام جنگ عفلقیان و بعثی‌ها را به ملت ایران تحمیل كردند، اما امام(ره) با هوشیاری و مدیریت خود در اولین قدم به ارتش جمهوری اسلامی ایران استحكام بخشید و به دنبال آن نیروی انقلابی جدیدی به نام سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را بنیانگذاری كرد و در كنار این دو نیرو فرمان تشكیل بسیج مستضعفین را صادر كرد كه اینها سه پایه اصلی برای حفاظت و حراست از كشور و امنیت ملی ما بود.

رئیس جمهور با بیان اینكه اگر این درایت امام راحل در آن زمان نبود، در آن شرایط اولیه پیروزی انقلاب و پیچیدگی‌های آن روز ممكن بود دشمنان به اهداف شوم خود دست یابند، گفت: نیروهای مسلح با فرمان امام راحل و وحدت و یكپارچگی خود و حضور و حمایت مردم در صحنه 8 سال در برابر مزدوران و دشمنان اسلام و ایران مقاومت كردند؛ دشمنانی كه با ایدئولوژی شرق، سلاح غرب، چراغ سبز آمریكا و پول ارتجاع منطقه به جنگ مردم انقلابی این سرزمین آمده و سلاح خود را به سمت سینه مردم نشانه رفته بودند.

دكتر روحانی تأكید كرد: این مردم با وحدت، ایستادگی و یكپارچگی نه از هیمنه شرق و غرب ترسیدند و نه از سلاح‌های آنها ترسیدند. از حمایت‌های سیاسی شرق و غرب ترسی به خود راه ندادند و در برابر پول ارتجاع عرب تسلیم نشدند.

رئیس جمهور افزود: ارتجاع عرب با پول‌هایی كه در اختیار عفلقیان قرار دادند و با بندرهایی كه در اختیارشان گذاشتند، نتوانستند در مقابل اراده، وحدت، ایستادگی و یكپارچگی ملت ایران كاری كنند و جنگ تحمیلی 8 ساله در كنار خسارت‌های فراوانش ارزش‌های زیادی برای ما داشت و به تعبیر رهبر انقلاب جنگی بود كه برای ما گنج به ارمغان آورد.

دكتر روحانی تأكید كرد: بخاطر موفقیت‌ها در همان جنگ بود كه امروز دشمنان این سرزمین را برای تجاوز به آب و خاك و سرزمین ما و تحمیل جنگی دیگر بر این ملت، به تردید و پشیمانی وا داشته است و دشمنان امروز جرأت تصمیم‌گیری در برابر نیروهای مسلح بزرگ ایران و ملت یكپارچه و مقاوم ما ندارند و نخواهند داشت.

رئیس جمهور با بیان اینكه دشمنان ملت ایران در سال‌های اخیر راه دیگری برگزیده‌اند و به جای جنگ نظامی‌به تعبیر خود جنگ اقتصادی و به تعبیر صحیح تر، تروریسم اقتصادی را علیه ملت ایران آغاز كرده‌اند، گفت: مردم ما طی 40 سال گذشته و بویژه 10 سال اخیر فشار تحریم‌های ظالمانه را در مقاطع مختلف تحمل كردند و امروز هم با هوشیاری، ایستادگی، اتحاد در جهاد میدان اقتصادی از این مهلكه سخت عبور خواهند كرد.

دكتر روحانی با بیان اینكه امروز همه كارآفرینان، سرمایه‌گذاران، شركت‌های دانش بنیان، مبتكران و تولیدكنندگان به عنوان سرداران و سربازان خط مقدم جنگ در برابر دشمن مستكبر و صهیونیسم جهانی هستند، گفت: ما می‌توانیم با اراده و ایستادگی و اتحاد از این مسیر سخت عبور و دشمن را وادار كنیم در برابر ملت ایران و انقلاب اسلامی یك بار دیگر سر تعظیم فرود آورد.

رئیس جمهور تأكید كرد: ما اهل منطق و مذاكره هستیم اما اهل ذلت و تسلیم نیستیم، ما مرد دفاع و ایستادگی هستیم، اما مرد تجاوز به مرزهای دیگران نیستیم؛ همانگونه كه اجازه نخواهیم داد كسی به مرزهای ما تجاوز كند.

دكتر روحانی خاطر نشان كرد: همانطوری كه در دفاع مقدس هدف اصلی دشمنان ما نابودی انقلاب بود، امروز نیز هدف آنها از تحمیل جنگ اقتصادی ، تهدید جنگ نظامی و جنگ روانی و قرار دادن مردم ما در برابر فشارها و مشكلات ، نابودی انقلاب است.

رئیس جمهور تأكید كرد: اما ملت ایران همانگونه كه در 8 سال دفاع مقدس، نه در برابر عفلقیان و حزب بعث كه در برابر دنیا خود را ثابت كرد، امروز هم توان آن را دارد كه در برابر قدرت‌های مستكبر ایستادگی كند.

دكتر روحانی با اشاره به حضور آمریكایی‌ها و دشمنان ملت ایران در منطقه، گفت:‌ هر كجا كه دشمنان ما و آمریكایی‌ها در منطقه حضور پیدا كردند به عنوان بازیگر «امنیت‌زدا»، حضور یافتند چه در افغانستان، چه عراق و چه خلیج فارس و هر جای منطقه، ناامنی را به ارمغان آوردند. اما هر جا نیروهای مسلح ایران حضور داشتند به عنوان نیروهای «امنیت‌زا» بودند كه امنیت را برای منطقه به ارمغان آوردند.

رئیس جمهور تأكید كرد: نیروهای مسلح ما اگر در كنار مردم عراق، سوریه، فلسطین و لبنان قرار گرفتند، برای این سرزمین امنیت آوردند و توانستند تروریست‌های وحشی را ریشه‌كن كنند و این فرق ما با آنها در منطقه است.

دكتر روحانی خاطر نشان كرد: قدرت‌های استكباری و در رأس آن آمریكا همواره ناامنی، بدبختی، مشكلات و تاراج منافع كشورهای منطقه را دنبال كردند.

رئیس جمهور با بیان اینكه در این مقطع حساس و تاریخی دست رفاقت، دوستی و برادری به سوی همه همسایگان خود دراز می‌كنیم، گفت: در این راستا حتی آماده‌ایم از خطاهای گذشته آنها در منطقه بگذریم، چرا كه امروز در شرایطی هستیم كه دشمنان منطقه بویژه آمریكا، استكبار و صهیونیسم به دنبال سوء استفاده از شكاف، فاصله و اختلاف بین كشورهای منطقه هستند.

دكتر روحانی خاطر نشان كرد: منطق ما، منطق خلیج فارسی است كه امنیت آن از درون باشد، لذا امنیت خلیج فارس، تنگه هرمز و دریای عمان، درون‌زا است و حضور نیروهای خارجی در این منطقه می‌تواند مشكل‌آفرین باشد.

رئیس جمهور با بیان اینكه امسال در سازمان ملل متحد با شعار "ائتلاف امید" و "ابتكار صلح هرمز" كه خلاصه آن «حب و امید» خواهد بود، حضور خواهیم یافت، اظهار داشت: امسال طرحی را در سازمان ملل پیش روی جهانیان قرار خواهیم داد مبنی بر اینكه جمهوری اسلامی ایران با همكاری كشورهای منطقه می‌تواند امنیت خلیج فارس و دریای عمان را با كمك كشورهای منطقه بوجود آورد.

دكتر روحانی گفت: به جهانیان اعلام می‌كنیم كه حضور نیروهای بیگانه برای آبراه‌های جهانی، امنیت كشتیرانی و نفت و انرژی، مشكل‌زا است اما مسیر جمهوری اسلامی ایران مسیر اتحاد، وحدت و هماهنگی با كشورهای منطقه می‌باشد.

رئیس جمهور تصریح كرد: آنهایی كه می‌خواهند حوادث منطقه را به جمهوری اسلامی ایران نسبت دهند، همانند همه دروغ‌های افشا شده‌شان نیز افشا خواهد شد و بیگانگان اگر راست می‌گویند و حقیقتاً به دنبال صلح و امنیت هستند، این مقدار سلاح خطرناك به منطقه ارسال نكنند و منطقه ما را به مسابقه و انبار تسلیحاتی تبدیل ننمایند و اگر به راستی به دنبال امنیت منطقه هستند از این منطقه فاصله بگیرند چرا كه حضور آنها همواره برای منطقه سختی و بلا بوده است.

دكتر روحانی خطاب به بیگانگان تأكید كرد: هر مقدار از منطقه و ملت‌های این منطقه فاصله بگیرید به همان اندازه امنیت بیشتری را شاهد خواهیم بود.

 

رئیس جمهور با تأكید بر اینكه ملت ایران در سایه اجرای فرامین رهبری و اتحاد و همدلی همه اركان كشور و قوای سه‌گانه و نیروهای مسلح در برابر توطئه جدید با همكاری و حضور مردم پیروز خواهد شد، اظهار داشت: بدون تردید نخواهیم گذاشت كه دشمن ذلت را بر ملت بزرگ ایران تحمیل كند و شعار ما آزادی و آزادی‌خواهی به پیروی از سرور آزادی‌خواهان جهان ابا عبدالله الحسین(ع) است.

متن دیدگاه
نظرات کاربران
تاکنون نظری ثبت نشده است

امتیاز شما